2012. június 30., szombat

Júniusi összegzés

június 30, 2012 0 Hozzászólás

Júniusban ezekről írtam:


Ebben a hónapban kevesebb gyermekirodalom került terítékre, mint májusban és most látom, hogy Thomas nem is volt, ... nahát! :o) Helyette két Marék Veronika könyvecskéről is írtam.
Szó volt a Boribon születésnapjáról, ami szerintem az egyik legaranyosabb Boribon részecske. Bevallom, eddig fogalmam se volt, hogy mennyi idős a kismackó, de most már képben vagyok.
A Hol terem a sok gyümölcs? hiába a 70-es években jelent meg először, én bizony csak nem rég hallottam róla, sajnálatomra először. Nagyon hasznos kis könyv arról, hogy mely gyümölcsök hol és mikor teremnek.
Janikovszky Éva Akár hiszed, akár nemje is a hasznos könyvecskék közé tartozik. Segít elmagyarázni és megértetni a kis lurkókkal, hogy ki kicsoda a családban, ki milyen rokon.

Ebben a hónapban 2 rég óta várt ifjúsági regényről is írtam.
Először is itt volt a Matched folytatása, a Crossed- Összefonódva. A borítóját akárhányszor meglátom, mindig elámulok rajta, nagyon tetszik. Annyira egyszerű, de mégis beszédes, kreatív és nagyon szép. De a történet se volt rossz, várom a trilógia befejező kötetének a magyar megjelenését.
A beavatottat izgatottan várták a hazai olvasók is. Kicsit vontatottan indult be, de aztán kárpótolt a kezdeti lassúságért.
A Megbűvölve már kicsit vitatottabb könyv volt az olvasók körében, kapott hideget-meleget. Eltekintve attól, hogy nyomtatási hibák voltak benne, igaz, hogy nem ártott volna néha a cselekményt egy kicsit felpörgetni, nekem tetszett, kellemes olvasmány volt. Ráadásul az is elnyerte a tetszésemet, hogy egy "új faj" is bele lett véve a történetbe.
A Rajongás már kicsit más tészta. Aranyos kis történet fiatal tizenéves olvasóknak. Mivel sajna már a húszas éveim vége felé járok, elég messze van tőlem a fiatal tizenéves időszakom, így nekem nem nagyon jött be.

Jo Nesbohoz sokat nem kell hozzáfűznöm, hozta a szokásos színvonalát a szerző, izgalmas krimi volt a Leopárd.
A Lélekcsapda hazai szerző tollából született. Voltak benne olyan dolgok amik zavartak, de olvasmányos történet.
Az ember könyvéről pedig nem rég írtam. Nem rajongok a sci-fiért, de ezt a könyvet mégis 2 és fél nap alatt befaltam, úgy érzem ez azért valamit elárul arról, mennyire tetszett. ;o)
Hidasi Judit Április útja nagyon tetszett. Az önmagunknak való megbocsátásról szól.
A Soulless- Lélektelennel kapcsolatban nagyon belerögzült a fejembe a steampunk műfaja. Gail Carriger szuper kis történetet hozott össze. Aki nem idegenkedik ettől a műfajtól, érdeklődve fogadja az újításokat, az szerintem ne hagyja ki. Nekem nagyon bejött ez a műfaj és nagyon várom, hogy olvashassak egy hasonló történetet, szóval várom a tippeket is. ;o)

Ami a blogéletet illet:

Véget ért a Könyvfalók bloggal közösen indított Gyereknapi játékunk ("Gyereknapi nyereményjáték 2012." nyertese), a sorsolást is megtörtént, még egyszer gratula a nyertesnek.
Kétszer is jelentkeztem ebben a hónapban az új rovattal, az Alkotóműhellyel. Először egy sorkijelölős könyvjelzőt (Alkotóműhely 1.) mutattam be nektek, majd pedig egy jégkrémpálcikából készültet. (Alkotóműhely 2.)
A Barangolásban ebben a hónapban Chichagó történelmét és Al Capone életét szerettem volna egy picit összefoglalni nektek (Barangolás 3.- Chichago történelme és Al Capone).
A Musing Mondays-en és a Top10 Tuesday-en keresztül megtudhattátok, hogy melyik az a 10 könyv, amit szeretnék nyáron elolvasni (Heti összefoglaló 3.), hogy a leghosszabb könyv amit elolvastam, az emlékeim szerint A katedrális és hogy melyik az a 10 könyv, amit strandoláshoz ajánlanék (Heti összefoglaló 2.). Továbbá szóba került, hogy igazán olvasási célom ebben az évben nincs (Heti összefoglaló).

Ami a nagyvilágot illeti:

A hónap elején megrendezésre került a 83. Ünnepi Könyvhét, amire már megint nem jutottam el. :oS
Két fontosabb hír is napvilágot látott. Először is megtudhattuk, hogy a Libri szerződést bontott a Könyvmolyképző Kiadóval, így a könyveiket nem lehet majd náluk kapni. Nagyon megdöbbentem, hisz a Könyvmolyképző Kiadó szerintem az egyik vezető kiadó a hazai piacon.
Aztán kiderült, hogy a Maxim Kiadó nagy dobásra készül, ősszel több könyve is megjelenik a tankönyvek mellett. (Letye-petye-lepetye 7.)
Továbbá hamarosan elindul a rukkola.hu, a könyvcserélde (Letye-petye-lepetye 5.).

És mi várható júliusban?:

Ezeket már elolvastam, így várható róluk bejegyzés:
  • Fábián Janka: Az angyalos ház
  • L. M. Montgomery: Anne otthonra talál
  • Kristin Cast, Alyson Noel, Kelley Armstrong, Richelle Mead, Francesca Lia Block: Pokoli csók
  • Asa Larsson: Kristálytemplom
A Letye-petye-lepetye biztos frissülni fog, hisz hírek, pletykák mindig vannak és az Alkotóműhellyel is jönni fogok. ;o)

2012. június 28., csütörtök

Brandon Hackett: Az ember könyve

június 28, 2012 2 Hozzászólás
Kiadta: AGAVE Könyvek (2012.)
Oldalszám: 290
Ára: 2980
Forrás: kiadó (recenzió)

Kinek ajánlom a figyelmébe?:
sci-fi kedvelőknek mindenképp, de akik
annyira nincsenek oda a műfajért vagy még
nem nagyon ismerkedtek vele, azok szerintem
bátran belefoghatnak!
Többször említettem már, hogy nem vagyok oda a sci-fiért. Igazán nehéz megfogalmaznom, hogy mi is a bajom ezzel a műfajjal, egyszerűen csak nem tudnak annyira megfogni az ilyen könyvek, mint pl. egy történelmi regény. Lehet, túl biztosan állok két lábbal a földön és nem tudok messzire elrugaszkodni, de nagyon nehéz magam elé képzelni, ahogy az emberiség más bolygón él vagy épp úgy utazunk a csillagok között, mint jelenleg a metrón a metrómegállók között. (Már ha épp nem gyullad ki vagy robban le.)
Mindezek ellenére amikor a várható megjelenések között ráakadtam Az ember könyvére, nagyon kíváncsi lettem rá.

Első körben nem is tudtam, hogy a szerző magyar, csak az szúrt szemet, hogy egy budapesti kamasz is szerepel a főszereplők között. Lássuk be, azért külföldi írók max. mellék-mellék szereplőnek mutatnak be egy-egy honfitársunkat, így ebből már sejtettem, hogy álnévvel van dolgunk.

A jelenben játszódik a történet, amikor is egyik pillanatról a másikra 3000 ember egy űrhajóban találja magát. Igen, ezt úgy képzeljétek el, hogy van aki pl. épp nyugodtan vezet egy autópályán, majd hipp-hopp a következő pillanatban őrült módjára tapos a fékre, nehogy nekimenjen egy előtte termett busznak. Aztán az utasok kiszállnak, észreveszik, hogy a semmiből előterem egy repülőgép, ott egy épület virít -ami nyilván nem oda lett tervezve- és az emberek döbbenten, értetlenül néznek az égre, fogják fel, hogy egy űrhajóban vannak, továbbá szinte fénysebességgel távolodnak el a Földtől. Elég gyorsan rájönnek, hogy elrabolták őket az űrlények, de az okra nem tudnak rájönni.
Miközben egyre távolodnak a Földtől, egyesek próbálják a tömeget összefogni, mert fejetlenség kezd el uralkodni.
Igazán 3 főszereplő van. A 14 éves budapesti kamasz, Attila, aki összebarátkozik a 10 éves Auroraval. A kislány édesapja a titokzatos orosz vállalkozó, aki volt olyan szerencsés, hogy a feleségével és a lányával együtt lett elrabolva, mert sokan család nélkül, egy szál magukban csöppentek az űrhajóra.
Aztán az idegenek kapcsolatba lépnek az emberekkel Attilán és Auroran keresztül, ezzel pedig felborítanak mindent. Mi a céljuk? Milyenek? Egyáltalán valaha is visszakerül ez a 3000 ember a Földre? Mi lesz velük? ...

Én még sci-fit ilyen gyorsan nem faltam be. Durván 2 és fél nap alatt végeztem vele, ami a mostani "életem" mellett hipergyors teljesítmény. ;o)
Brandon Hackett előtt megemelem a kalapomat. Alapjáraton van egyfajta "előítéletem" a mai magyar írókkal szemben, de ha nem tudnám, hogy magyar, meg nem mondanám a könyvről. Egyáltalán nem lehetett érezni a magyar beütést, a majmolós amerikai fílinget.  
Az ember könyve nagyon jól megírt, izgalmas, olvasmányos sci-fi.
A szerző igyekezett nagyon részletesen ábrázolni a kitalált és jól felépített kis álomvilágát, még nagyjából én is láttam magam előtt a bolygót, az űrlényeket, ami nem kis dolog. :oP

Viszont fura volt, hogy előzmény szinte nincs, egyből belevágott a sűrűjébe. Hiányoltam a megszállást, némi kis előzményt.
Tetszett a részletes ábrázolás, a karakterekkel se volt semmi bajom, a 10 éves Aurorát nagyon megkedveltem.
Viszont amolyan biztosítékot kivágós rész volt a 14 éves kamasz szexuális ismerkedése, vagy nem is tudom minek nevezzem. Ugyanis voltak benne enyhébb forró pillanatok, de ez nálam nem épp a kellemes borzongást érte el, hanem ellenkezőleg, a kellemetlent, a fújolósat. Tán kihagytam volna, mindenesetre ezekhez a részekhez gyomor és idegzet kell szerintem.
Továbbá az idegenek kommunikációját jobban megértettem volna, ha rendesen beszélnek, mert miért is ne? ;o)
Mindezektől függetlenül ez egy szuper sci-fi, ajánlom a figyelmetekbe.

2012. június 26., kedd

Gail Carriger: Soulless- Lélektelen

június 26, 2012 0 Hozzászólás
Eredeti címe: Soulless (2009.)
Itthon kiadta: Könyvmolyképző Kiadó (2012.)
Ára: 2999
Oldalszám: 356
Sorozat: A Napernyő Protektorátus 1. része
Forrás: kiadó (recenzió)

Kinek ajánlom a figyelmébe?: Hm. Igazából
mindenkinek, bár azt nem tudom férfiak
mennyire lennének oda a történetért, de próba
szerencse.
Ajánlom mindenkinek, aki nem zárkózik el
ettől a műfajtól vagy csak most ismerkedik vele.
Nagyon kellemes olvasmány, üdítő. Szerintem
már csak a humora miatt is érdemes elolvasni.
De akik amúgy is szereti a vámpíros-farasemberes,
lájtosan love storys történeteket, azok ne
hagyják ki!
Ha jól emlékszem, tavaly olvastam az első hazai bejegyzést a Soullessről. Akkor még csak tervbe volt véve a hazai kiadása, de én azonnal kíváncsi lettem rá.
Nem titkolom, hogy odáig vagyok a gyönyörű borítókért, a szép csomagolás képes akkor is az olvasás mellett döntenem, ha amúgy a fülszöveg nem hozott lázba.
A Soulless borítója azonnal megfogott és a fülszövege is. Vámpírok, dögös farkasember, egy lélektelen nő (az meg milyen lehet?- futott végig a fejemben) és mindez a viktoriánus korban. Már magában a korszakkal le lehetett volna venni a lábamról, de mivel kicsit odáig vagyok ;oP a vámpíros, angyalos, stb. történetekért, így nyert ügye volt azonnal.

Mielőtt neki állok egy bejegyzés megírásának, mindig utána szoktam olvasni egy kicsit a szerzőnek és magának a könyvnek is. Így botlottam bele egy teljesen új műfajba, a steampunkba. Néztem nagy elkerekedett szemekkel: az meg mi fán terem? Én azonnal rávágtam volna, hogy a Lélektelen fantasy.
Ebben igazam is lett volna, de kicsit tágabb ennél az a műfaj, ahová besorolták a könyvet.
A steampunk olyan műfaj, ami egy alternatív múltban játszódik. Pl. a viktoriánus kori Angliában vagy a "Wild West" kori Amerikában. Megtalálható benne a sci-fi, fantasy és akár horror eleme is lehet. Futurisztikus újítások fedezhetők fel az adott korban.
forrás: wikipédia

Na de ott tartottam, hogy utána szoktam nézni egy kicsit a szerzőnek.
Gail Carriger A Napernyő Protektorátus sorozatával (ennek az első része a Soulless) több díjat bezsebelt már és vezette a sorozat részeivel a New York Times Bestseller Listáját. Jelenleg 5 részes a sorozat, ezeket 3 év alatt hozta össze. Magyarul egyelőre még csak az első olvasható.

Alexia Tarabotti a húszas évei második felében járó kotnyeles vénkisasszony. Meg van áldva egy viktoránius kori szuperanyuval, aki a korát elfogadni nem képes és tiniként öltözik, viselkedik; két hugicával, akik vele ellentétben természetesen a megtestesült plázacica tökéletességek, csak mindez a XIX. sz. végi Angliában. Szóval Alexia Tarabottinak megvan az oka, hogy legszívesebben elmeneküljön ebből a világból, de ráadásul még lélektelen is.
Igen kérem. Ugyanis egy olyan alternatív múltban vagyunk, ahol bizony London utcáit vámpírok, vérfarkasok népesítik be az embereken kívül és Alexia személyében még egy lélektelen is.
A romantikus szál se maradt ki, a lovagunk pedig nem más, mint egy farkasember, (Ki más is lenne egy ilyen világban ugyebár?) akit nem meglepő módon egyszerre idegesít és vonz is a vénkisasszonyunk. A kapcsolatuk sok-sok humorral van fűszerezve, de hogy ne csak róluk szóljon a történet, szó van még egy halálesetről, elrablásról és a telihold se marad ki. ...

A Lélektelenben igazából minden benne van: történelem, humor, romantika, akció és fantasztikus lények. (Az angyalok és a tündérek azért hiányoztak a sorból. Értitek, ha már ..., akkor mindent bele.)
Az adott alternatív történelmi múlt teljesen emészthető. Egyáltalán nem találtam furcsának, hogy egyszerre olvashatunk Viktória királynőről és pl. vámpírokról. Az első perctől kezdve sikerült az írónőnek ezt úgy az olvasónak előadnia, hogy ne érezzünk tartózkodást, teljesen elfogadható, elképzelhető legyen.
A humora zseniális. Valahogy fanyar, néhol idegesítő, de mégis annyira kellemes, jól esik az olvasás során.

Alexia szerethető karakter minden idegesítő megmozdulása ellenére, Lord Maccon pedig olyan, mint egy házsártos úriember, aki a frakkja alatt izmokat rejteget. Gazdag, befolyásos, úriember, izmos is és még farkasember is, a tökéletes férfi receptje. ;oP De tényleg, kellemes karakter volt. ☺A kapcsolatuk pedig annyira könnyed, humoros, hogy egyszerűen jó volt olvasni.

Az akciós része igazából harmatgyenge, de mégis feldobta a történetet, ettől lett nem kimondottan romantikus irodalom.

A könyv olvastatta magát, letenni se akartam, gyorsan ki is végeztem és remélem, hogy a folytatása hamarosan olvasható lesz magyarul is.
A steampunk pedig úgy érzem, hogy az én műfajom lesz, keresem is a hasonló áldozatomat. ;o) 

a sorozat

Letye-petye-lepetye 7.

június 26, 2012 0 Hozzászólás

A Maxim Könyvkiadó új vizekre evez

A Maxim Könyvkiadó sokáig a tankönyveiről volt csak ismert, aztán tavaly kiadták az Angyalsors c. ifjúsági regényt -ami amúgy egy trilógia első része- és sejteni lehetett, hogy itt valami készülődőben van.
Pár nappal ezelőtt pedig robbant a hír, hogy bizony több könyv is várható tőlük az ősszel, még hozzá nem is akármilyenek.

Először is szeptemberben várható az Angyalsors folytatása, az Angyalfény:
Várható hazai megjelenése: szep. 18.
Oldalszám: 416
Ára: 3499
"Clara Gardner hónapokon át készült arra, hogy a valóságban is szembenézzen a látomásából ismert erdőtűzzel, azonban a végzetes napon hozott döntésével önmagának is sikerül meglepetést okoznia. A feladatot közel sem olyan egyszerű végrehajtani, mint ahogy gondolta, most pedig a Tucker iránt érzett szerelme és a Christianhez fűződő bonyolult érzelmei között őrlődik. Emellett egyre mélyebbre száll a részangyalok világában, a Fehér Szárnyak és Fekete Szárnyak közötti harcban, ráadásul szembe kell néznie egy szörnyű ténnyel: valaki, aki közel áll hozzá, hónapokon belül meg fog halni. A lány jövője csupa kérdőjel, egy dologban azonban biztos: a tűz csupán a kezdet volt. Cynthia Hand a népszerű Angyalsors trilógia második regényében fokozza az első részben elkezdődött izgalmakat. A lendületes stílus, a mozgalmas cselekmény és a meglepő befejezés garantálják, hogy az ifjúsági fantasy rajongói a második regényt is a szívükbe zárják. A trilógia harmadik része 2013 őszén fog megjelenni Angyalvágy címmel."

Majd pedig a többi meglepetés is. Itt van pl. ez a gyönyörű borítójú könyv:
Várható hazai megjelenése: szep. 28
Oldalszám: 444
Ára: 3799
"Az új Abby tökéletes. Nem iszik, kerüli a káromkodást, a pólói kifogástalan rendben sorakoznak a szekrényében - azt hiszi, elegendő távolság választja el a múltjában rejlő sötétségtől. De amikor megérkezik a legjobb barátjával, Americával a főiskolára, az új élet felé vezető útja gyorsan megváltozik. Travis vézna testét tetoválások borítják, tipikus laza srác, azt testesíti meg, amire Abbynek szüksége van és amit szeretne elkerülni. Abby távolságtartása felkelti a kíváncsiságát és cselhez folyamodik egy egyszerű fogadás segítségével: ha ő veszít, önmegtartóztató marad egy hónapig, ha Abby marad alul a játszmában, Travisnél fog lakni ugyanennyi ideig. Travis nem is sejti, hogy a párjával hozta össze a sors, akármelyikük is nyer. Szerelem és játék keveredik a népszerű írónő, Jamie McGuire regényében, amely a fiatal olvasók körében nagy népszerűségre számíthat. Ne hagyd ki, játszd meg te is a tétjeidet! Szerinted Abby nyer vagy Travis? Vagy ebben a játékban nincsenek vesztesek?"
Jay Asher neve nem teljesen ismeretlen a hazai olvasóknak. 2010-ben jelent meg a Tizenhárom okom volt ... a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában. Hamarosan pedig várható az újabb történet tőle:
Várható hazai megjelenése: szep. 18.
Oldalszám: 356
Ára: 3499
"1996-ban járunk. Josh és Emma világéletükben szomszédok voltak, és a legjobb barátok is. Azonban tavaly novemberben minden megváltozott közöttük, amikor Josh családja postán megkapta az Amerikai Online Cég (AOL) CD-jét, és az édesanyja átküldte Emmához, hogy a lány feltölthesse az anyagot az új számítógépére. Amint bejelentkeznek, automatikusan a Facebook oldalára lépnek be - csakhogy a Facebookot még fel sem találták! Legnagyobb döbbenetükre feltárul előttük a tizenöt évvel későbbi életük. Később valahányszor újra ránéznek a profiljukra, azt látják, hogy a jövőjük is megváltozik. Miközben az életükben bekövetkező eseményeket próbálják feldolgozni, kénytelenek szembenézni azzal, mit csinálnak jól és rosszul - a jövőben. A nagy sikerű Tizenhárom okom volt... szerzőjének új regénye a Facebook nélküli világba kalauzol vissza, és bebizonyítja, hogy minden döntésünk hatással van az életünkre. Facebook-függőknek kötelező olvasmány!"
A Ragyogás izgalmas történetnek tűnik. Egy olyan időben játszódik, amikor az emberek elhagyják a Földet, hogy új bolygón telepedjenek le:
Várható hazai megjelenése: okt. 18.
Oldalszám: 320
Ára: 2999
"Mit éreznél, ha egy olyan űrhajón születtél volna, ahol csak a szüleid és az idősebbek ismerik a Földet? Te sosem láttad, csak az általuk mesélt történetek alapján ismered, és minden vágyad, hogy megérkezzetek az új otthonotokba, arra a bolygóra, amelyet benépesíthettek. A történet középpontjában Waverly áll, akinek az élete váratlan fordulatot vesz. A barátja, Kieran éppen megkéri a kezét, amikor a szövetséges hajójuk váratlanul megtámadja őket és elrabolja az összes nőt az űrhajóról, ahol eluralkodik a káosz. A szerelmeseket elszakítják egymástól az események, s mindkettejüknek helyt kell állnia az új és szokatlan helyzetben. Ahhoz, hogy visszataláljanak egymáshoz és szeretteiket is megmentsék, sokat kell küzdeniük. Hamarosan arra is ráébrednek, hogy az ellenségek nem mindig kívülről érkeznek. A Ragyogás egy trilógia első része. A kitartásról, szerelemről és árulásról szóló lebilincselő történet garantáltan fenntartja az érdeklődést és kíváncsiságot az olvasóban."
Amikor megláttam ezt a borítót is, nagyot dobbant pici szívem. Külföldi könyves blogokban már olvastam róla, kíváncsian várom a hazai megjelenését:
Várható hazai megjelenése: szep. 18.
Oldalszám: 256
Ára: 2999
"Négy perc általában alig valamire elegendő ugye nem hinnéd, hogy ennyi idő alatt minden megváltozhat? A tizenhét éves Hadley Sullivan életében ez az egyik legrosszabb nap. Ott ragadt a JFK repülőtéren, késésben van apja második esküvőjéről, amelyet Londonban tartanak, ráadásul a leendő mostohaanyjával még soha nem találkozott. Ebben a lehetetlen helyzetben pillantja meg a tökéletes srácot, az angol Olivert a repülőtér szűk várótermében. A fiú jegye a 18C ülésre szól Hadley-é pedig a 18A-ra. A végzet fordulatai és az idő fontos szerepet játszik ebben az elgondolkodtató regényben, amely egyaránt szól a családi kapcsolatokról, a második esélyről és az első szerelemről. Hadley és Oliver huszonnégy órát felölelő története meggyőz arról, hogy az igaz szerelem akkor talál rád, amikor a legkevésbé számítasz rá."
Bár elég vaskos kötetnek tűnik, de ugyanolyan kecsegtető a fülszövege is:
Várható hazai megjelenése: szep. 28.
Oldalszám: 571
Ára: 3999
"Cetta és fia, Christmas Olaszországból menekült az erőszak és a viszontagságok elől Amerikába, a remények országába. A nő egyetlen vágya, hogy a kisfia igazi amerikai legyen: szabad azért, hogy boldog lehessen, de mindenekelőtt szabad azért, hogy önmaga lehessen. Ám a huszadik század eleji New York külvárosaiban amerikainak lenni egyben azt is jelenti, hogy konfrontálódni kell a világ minden szegletéből érkező emigránsok közösségével, amelyben a törvényeket a gengszterek és az embereik diktálják. Ebben a helyzetben nem könnyű élni és az álmokért küzdeni, hacsak nincs az embernek különleges tehetsége. Christmas bizton számíthat a rendkívül élénk fantáziájára és arra a képességére, hogy amit mesél, azt hihetővé is tegye olyan történetekkel, amelyek álmodozásba ringatnak mindenkit, aki csak hallgatja. Így születik meg a Diamond Dogs képzeletbeli bandája, amely mindössze két kisfiúból áll, mégis képes egész New York urává válni, sőt az első független rádiócsatorna segítségével a város minden lakásába eljutni. Az Álmok bandája Christmas és Cetta története, és minden emberé, akinek az élete az övékbe fonódik a huszadik század elejétől 1929-ig, Olaszországtól az őrült húszas évek New Yorkján át Kaliforniáig és a születőben lévő hollywoodi filmiparig. Kitűnő példája annak, hogyan lehet tiszta szívet megőrizve ésszel feljutni a ranglétra legaljáról akár a legtetejére, hogy érdemes kitartani az álmaink mellett, mert megvalósulhatnak, ha harcolunk értük. Luca Di Fulvio egy igazi nagyregénnyel ajándékoz meg bennünket, amely mesél a rádió, a mozi, a Broadway, a reklámok, a felhőkarcolók, az autók de mindenekelőtt egy nagy szerelem, Ruth és Christmas szerelmének születéséről, és egy álom erejéről, amely talán még a valóság felett is győzedelmeskedhet."
És nem utolsó sorban az a könyv, amit tán a legtöbben várnak, Alice Hoffman új regénye:
Várható hazai megjelenés: okt. 18.
Oldalszám: 512
Ára: 3999
"Az időszámításunk előtti hetvenedik évben kilencszáz zsidónak hónapokig sikerült feltartóztatnia a római seregeket a júdeai sivatagban, Maszadában. Az ókori történész, Josephus szerint két nő és öt gyerek élte túl a rómaiak mészárlását. Ez a történelmi esemény adja a hátterét négy különleges, érzékeny nő lenyűgöző történetének, akik mind más úton érkeztek Maszadába. Yael édesanyja szülés közben életét vesztette, amit az apja soha nem tudott megbocsátani. Revka, a néha pék felesége végignézte, ahogy a római katonák brutálisan meggyilkolják a lányát, ráhagyva unokáit, akik a szörnyűségek hatására megnémultak. Aziza egy harcos lánya, akit fiúként neveltek fel, rettenthetetlen lovas és ügyes mesterlövész. Shirah az ősi mágia és gyógyítás mestere, hátborzongatóan éleselméjű, erős asszony. Miközben a rómaiak egyre közelebb érnek, négy rendkívüli, bátor nő élete kereszteződik az ostrom kétségbeesett napjaiban. Valamennyien galambtartók és valamennyien titoktartók - kik ők, honnan jöttek, ki nemzette őket és kiket szerettek. Alice Hoffman a New York Times bestseller szerzője, eddig négy regénye jelent meg magyarul. A Galambok őrizői különleges alkotás. Az írónő a markáns karaktereket új, tőle szokatlan helyszínnel ötvözi - a gyönyörű nyelvezet és a könnyed, elringató történet azonban a régi. Finom mágikus utalások színezik szokatlan asszociációkkal fűszerezve, így az olvasók bátran szabadjára engedhetik a képzeletüket."

Letye-petye-lepetye 6.

június 26, 2012 0 Hozzászólás
Ára: 3999
Oldalszám: 528
Megjelent a kellőképpen beharangozott A szürke ötven árnyalata az Ulpius-ház Könyvkiadó gondozásában.
Kíváncsi vagyok nagyon a trilógiára, megérdemelte-e ezt a nagy hajcihőt, amit külföldön elért?
"A könyv, amelyről mindenki beszél…
 Az erotikus, mulattató és mélyen megindító Ötven árnyalat-trilógia olyan történet, amely hatalmába keríti és birtokba veszi olvasóját, azután mindig vele marad.
Amikor Anastasia Steele, az irodalom szakos egyetemi hallgató interjút készít Christian Greyjel, az ifjú vállalkozóval, gyönyörű, okos és ijesztő férfival találja szemben magát. A nem ebben a világban élő és ártatlan Ana megretten, amikor ráébred, hogy akarja ezt a férfit, és annak rejtélyes tartózkodása ellenére kétségbeesetten próbál közelebb kerülni hozzá. Grey, aki képtelen ellenállni Ana szelíd szépségének, eszének és független szellemének, elismeri, hogy ő is akarja a lányt - de a saját feltételei szerint.
Ana, akit egyszerre ijeszt és izgat Grey szokatlan szexuális ízlése, habozik. Greyt minden sikere - multinacionális vállalkozásai, hatalmas vagyona, szerető családja - ellenére démonok gyötrik. Amikor a pár vakmerő, szenvedélyes viszonyba kezd, Ana fölfedezi Grey titkait és tulajdon, sötét vágyait."

Ára: 499
Oldalszám: 20 (A4)

Múlt héten elindult az Ulpius-ház e-book oldala, ahol most 499 Ft-ért elérhető Fábián Janka Rozmaring c. novellája. Igazán azoknak lehet érdekes, akik olvasták Az angyalos házat, mert egy abban megismert karakter a novella főszereplője.
"1913 januárjában Hajnal Imre a híres bonviván és némafilm-színész gőzhajón megérkezik New Yorkba, hogy vendégművészként fellépjen a Broadway-n Lehár Ferenc egyik operettjében. A nyüzsgő világvárosban találkozik példaképével, az operaénekes Carusóval, a filmstúdiók üdvöskéjével, Mary Pickforddal, valamint Mack Sennett-tel, a híres producerrel. Akárcsak idehaza, ott is azonnal levesz mindenkit a lábáról személyes varázsával, tehetségével. Jövetelének valódi célja azonban egy táska mélyén lapuló hétpecsétes titok, ami a még gyerekcipőben járó filmművészet egész jövőjét megváltoztathatja. Hogy ez bekövetkezik-e, az már nem csak Imre ügyességén és rábeszélő erején múlik. Futóviszonya Rosemaryvel, a táncoslánnyal pedig sok mindenre ráébreszti őt saját magával és a jövőbeli sorsával kapcsolatban"

2012. június 25., hétfő

Alkotóműhely 2.

június 25, 2012 4 Hozzászólás
Az ihletet adó kép
Gondoltam, mivel magamnak már készítettem könyvjelzőt, készítek a Gyerkőcnek is. Kapóra jött, hogy még a születésnapjára kapott 3D-s matricákat és eddig igazán nem nagyon tudtuk mire felhasználni őket. Végül megláttam az ihletet adó képet és már tudtam is milyen az első, csak neki készült könyvjelző.



Hozzávalók:
  • 2 db jégkrémpálcika (ebben a melegben, gondolom nem nagy probléma a beszerzése)
  • 3D-s matrica vagy bármi, amivel díszíteni szeretnétek
  • ragasztó
  • tempera

Elkészítése:
  1. Megtisztítjuk a jégkrémpálcikákat, majd temperával lefessük őket, ha szeretnénk.
  2. Amikor megszáradtak, felül egy kis részen összeragasztjuk őket.
  3. Ezután felragasztjuk a díszt a tetejére és már készen is van.


Nagyon gyorsan megvan, szintén nem egy drága könyvjelző és szerintem nagyon cuki. Nem mellesleg jól is tart. (Feszegetésre széttörik, tapasztalat. ... De amúgy ha nincs Gyerkőcünk, aki alapjáraton szeret mindent szétszedni, akkor nem fog eltörni.) 
Persze nem csak gyerekeknek készülhet belőle könyvbigyó, mehet rá masni, gyurmadísz, ékszer vagy bármi, amit szeretnénk.

Janikovszky Éva: Akár hiszed, akár nem

június 25, 2012 0 Hozzászólás
Megjelenése: Móra Kiadó (2004.- 3. kiadás)
Oldalszám: 30
Ára: 1690
Emlékeztek még arra, milyen nehéz volt megjegyezni kicsinek, hogy ki pl. az unokatestvér és miért? Ki kicsoda a családban, kinek a kije és az ö kicsodája nekem kicsodám?
Nos, Janikovszky Éva eme könyve ebben nyújt segítséget a kicsiknek.

"... amikor kicsi voltam, én se tudtam, hogy ki a ROKON, pedig a rokon mindig megkérdezi, hogy na, tudod-e, hogy én ki vagyok? és örül, ha megmondják neki, mert szereti tudni, hogy ő kicsoda."

Bájos könyvecske, amolyan időutazás egy családfa segítségével. Mindez fűszerezve Janikovszky Éva kedves, humoros soraival és Réber László ismerős rajzaival. ☺

2012. június 24., vasárnap

Heti összefoglaló (3.)

június 24, 2012 0 Hozzászólás

Amikről a héten írtam ... 



 

Elkezdődött a hét ...

Musing Mondays- Kérdezz! Felelek!
Megmondom őszintén, az e heti kérdés olyan távol áll tőlem, hogy igazán hozzászólni se tudok. De ha érdekel titeket, itt van MizB bejegyzése.

Top10 Tuesday- Leg-leg-leg (12.)
Mi is az a Top10 Tuesday?: a kitalálója The Broke and the Bookish blog, a lényege pedig az, hogy minden Kedden, megadott kritérium szerint egy Top10-es listát kell összeállítani. Majd a közzé tett bejegyzésedet linkelni az ötletet adó blog aktuális bejegyzéséhez.
 
Top10 könyv, amit el szeretnél olvasni a nyár folyamán.
A tavasz kezdetével már volt egy ilyen tavaszi lista, hát nem nagyon jött össze. ☺ 10 könyvből csak 4-et olvastam végül el, de íme akkor a nyári, hátha:
  1. Nalini Singh: Angyalkard- Angyali vadász 4.
  2. Kelley Armstrong: The Awekening- Az ébredés
  3. Carolly Erickson: Josephine
  4. David Safier: Jézus szeret engem
  5. Susan Elizabeth Phillips: Mindent a szerelemért
  6. Danielle Trussoni: Angelology- Az átok
  7. George R. R. Martin: Trónok harca
  8. Diane Setterfield: A tizenharmadik történet
  9. Laurie Halse Anderson: Jégviráglányok
  10. Lisa Lutz: Spellman nyomozóiroda

 

És folytatódott ...

Nem tudom ti hogy vagytok vele, de szerintem ez a hét nagyon gyorsan elrepült. Még csak most volt, hogy írtam a rovat második bejegyzését, erre tessék, újra hétvége van. 
Igazából semmi extra nem történt. Voltam könyvtárban, kaptam recenziós könyveket, de ezekről majd írok A postás mindig kétszer csengetben, a hónap elején.
Sikerült megírnom az elmaradt két bejegyzésemet -már olvashattátok is őket- és sikerült úgy ahogy az olvasásba is visszarázódni. Bár ebben sokat segített az is, hogy nagyon jó könyvekhez volt szerencsém a héten.

Amiket a héten olvastam ...

Mint terveztem is, a Megbűvölve után Az ember könyvének láttam neki. Nem szeretnék a bejegyzés előtt sokat elárulni arról, hogy mennyire tetszett avagy sem, de azt azért megsúgom nektek, hogy 2 és fél nap alatt befaltam és ez a mostani helyzetemben szerintem nagyon gyors volt. ;o) A többit tegyétek hozzá képzeletben, de hamarosan jövök a bejegyzéssel.
Aztán a Soullessnek álltam neki és első pillanattól kezdve szerelem volt. Ebben a könyvben aztán minden benne van. Péntek reggel fejeztem be, szóval ezt is olyan 2 és fél nap alatt végeztem ki.

Jelenleg párhuzamosan két könyvet olvasok. Ezt úgy képzeljétek el, hogy az egyik van a nappaliban, a másik a hálószobában és ahol épp olvasni tudok, azt folytatom. Illetve az kerül be a táskámba, ami épp kézre esik. ;o)
A Pokoli csók egy nagyon kis könnyed novellás kötet. Igazán nem tudom eldönteni, hogy tetszik avagy sem, elég vegyesek az érzéseim. Van olyan történet benne, ami határozottan tetszik, de van olyan is, ami elég gyenguska.
A Kristálytemplom pedig egy skandináv krimi. Ebben a nagy melegben már az jól esik, ahogy a fejemben végigfut a "skandináv" szó és felrémlik előttem egy hűvösebb skandináv táj. ☺ Igaz, hogy az elején tartok, de jónak tűnik határozottan.

Milyen jó kis akciót láttam?

Nem olyan hű de nagy akció, de azért 25% nem olyan rossz. ;oP Engem nagyon érdekel ez a könyv, már csak azért is, mert az írónő előző regénye a Nefertiti is tetszett.
Eredeti ára: 3990
"Ki ne hallott volna Madame Tussaud-ról, akinek világhírű londoni panoptikumában manapság turisták milliói fordulnak meg? És ki hallott már Marie Grosholtzról, a svájci származású, ambiciózus fiatal nőről, aki az 1700-as évek végén Párizsban élt? Pedig a két személy egy és ugyanaz. A tehetséges Marie nagybátyjától tanulja meg a viaszszobor-készítés minden titkát. A család panoptikumot tart fenn Párizsban, és a népszerű intézménybe csak úgy özönlenek a látogatók, hiszen ez nem afféle múzeum: itt mindig az aktuális események főszereplőit láthatják viszont, viaszból megformázva. Eseményekben pedig ez idő tájt nincs hiány. Franciaországot éhínség sújtja, a királyi családot mind hevesebb gyűlölet övezi, és rövidesen kitör a forradalom. Marie-nak, aki nem csupán a királyi családdal áll közvetlen kapcsolatban, de a forradalmi vezetők többségét, köztük Robespierre-t, Marat-t, Desmoulins-t, Lafayette-et is jól ismeri, ügyesen kell lavíroznia a napról napra változó politikai helyzetben. Fejek hullanak, tombol a terror, az emberi élet mit sem ér. A véres leszámolások közepette Marie is megalkuvásokra kényszerül, ám eljön a perc, amikor szembeszáll a kegyetlen hatalommal - és csak a szerencsén múlik, hogy ez a döntése nem a guillotine alá juttatja, hanem végül is a híres Madame Tussaud-vá teszi.
Michelle Moran fiatal kaliforniai író történelmi regények szerzőjeként vált népszerűvé, történetei számos nyelven olvashatók."
Bookline- 2.993 Ft

 

Egy kis blogstatisztika

  • A legolvasottabb bejegyzés a héten A Szent Johanna gimi 2. része volt.
  • Kimondottan érdekes keresőkifejezés nem volt a héten a blogra, bár látszik, hogy itt a jó idő, mert a top10-ben benne volt a "nagy hohoho horgász" és skandináv krimikre is kerestek rá.

 

És mik a tervek jövő hétre?

A héten olvasott 2 könyvről jó lenne megírni a bejegyzést és persze olvasás-olvasás. ;o) Továbbá az Alkotóműhellyel is jönni fogok újra.
 


*kép forrása (csak mert valamiért nem tudtam alá írni):  http://favim.com/image/263687/

2012. június 23., szombat

Melyik legyen?

június 23, 2012 4 Hozzászólás
Azt már tapasztalhattátok, hogy sokáig nem tudok megmaradni egy sablon mellett, ma megint rám jött, hogy valami új kéne. Le is töltöttem egyet a kedvenc oldalamról, el is kezdtem szerkesztgetni, de egyszerűen nem tudok dönteni.
  • Mert tetszik a jelenlegi is, leginkább azért, mert noteszos.
  • De tetszik az új is, leginkább a fejléce és azért, mert valahogy csajosabbnak, egyszerűbbnek tűnik.
Egyszerűen nem tudok dönteni. Nektek melyik tetszik jobban? Segítsetek már dönteni. ;o)


a jelenlegi
a próbasablonos


 

2012. június 22., péntek

Veronica Roth: A beavatott

június 22, 2012 0 Hozzászólás
Eredeti címe: Divergent (2011.)
Hazai megjelenés: Ciceró Könyvstúdió (2012.)
Oldalszám: 428
Ára: 2990
Sorozat: Divergent trilógia (1. kötet)
Forrás: kiadó (recenzió)

Kiknek ajánlom?: Mindenkinek, aki szereti az
elképzelt jövőben játszódó
történeteket.
Nagyon kíváncsi voltam Veronica Roth trilógiájának első részére. Már csak azért is, mert külföldi blogokban folyamatosan a második rész visszaszámláló dobozkájába botlottam bele. Mi az, amit ilyen sok külföldi könyves blogger ennyire vár? Milyen lehet egy ilyen történet? Arról nem is beszélve, hogy amikor megtudtam 23 éves az írónő, már csak a kora miatt is kíváncsi lettem, mit hozott vajon össze.

Több helyen belefutottam, hogy A beavatott amolyan második Az Éhezők Viadala. Először nem nagyon értettem miért gondolják így az olvasók, aztán amikor elkezdődött a "kiképzés" kezdtem kapizsgálni. Ugyanakkor szeretném határozottan kijelenteni, A beavatott nem Az Éhezők Viadala. Szó sincs durva gyilkolászásról, gyerekeket egymásnak ugrasztásról, kaptok egy lándzsát aztán éljétek túl az arénát. Veronica Roth története teljesen más.

Egy olyan elképzelt jövőben játszódik, amelyben a társadalom 5 csoportra oszlott. Minden tökéletes lehetne, hisz mindenki oda tartozik, ahova való, származástól függetlenül, na de a probléma még a tökéletes társadalomban is kialakul.
Vannak az őszinték, önfeláldozók, bátrak, barátságosak és a műveltek. Minden fiatalnak 16 évesen el kell döntenie, hogy melyik csoportban akarja tovább folytatni az életét, hova való igazán. Ha csoportot váltanak, akkor lényegében elszakadnak a családjaiktól és onnantól kezdve egy addig számukra teljesen ismeretlen közegbe kell beilleszkedniük, élniük, életben maradniuk.
Beatrice a bátyjával és a szüleivel az önfeláldozók csoportjában él. Az életük másról sem szól, mint mások előtérbe helyezéséről, szinte láthatatlanok a társadalomban. A lány úgy érzi, hogy ő igazán nem ebbe a csoportba való, valahová máshova húzza a szíve, majd eljön a nagy nap, amikor döntenie kell. Vajon hogy fog dönteni? A családjával marad vagy a szívére hallgat és megteszi azt a bizonyos hatalmas lépést? És ha csoportot vált, akkor vajon melyik csoporthoz tartozik?

Az írónő blogja
A könyv eleje számomra elég lassan, unalmasan indult. Végig futott a fejemben is, hogy itt valami nem stimmel: Ezt a könyvet ajnározzák úgy az óceánon túl? Aztán ahogy haladtam előre a történetben, végre felpörgött a cselekmény, úgy lett egyre izgalmasabb, olvasmányosabb, úgy lettem egyre jobban a rabja.

Mint ahogy sejteni lehet, igazán ez a társadalom ebben a formájában sokáig nem működőképes. Ellentétek alakulnak ki, az egyik a másik fölé akar kerekedni, harcok készülődnek és persze a polgárok között is megvannak mindig az amolyan kiválasztottak, így ebben a könyvben is.

Az írónőnek sikerült nagyon jól lefestenie az olvasónak az elképzelt világképét. A karakterekkel se volt problémám, bár azt nem tudom mondani, hogy hozzám nőttek volna, annyira hű de nagyon megszerettem volna őket. Izgultam, szorítottam értük, de megmaradtak könyvbéli szereplőknek. SPOILER! Ha kijelölöd egérrel, olvashatóvá válik a szöveg! Azt viszont nagyon sajnáltam, ami Beatrice anyukájával történt. Jó lett volna, ha többet meg lehetett volna tudni az életéről, de reménykedek, hátha. SPOILER vége!

Egy leheletnyi szerelmi szál is bele lett szőve a történetbe, aminek romantikus szívem csak örülni tud. Ezek után főleg kíváncsi vagyok arra, hogy mi lesz a sorsa ennek a társadalomnak, mi lesz a szerelmeseinkkel.
Ha minden igaz, a könyvből film fog készülni amúgy. ;o)

2012. június 21., csütörtök

Barangolás 3.- Chichago történelme és Al Capone

június 21, 2012 0 Hozzászólás
Mi is az a Barangolás?: a Könyves blogok oldalon Zsanó ötlete nyomán jött létre ez a rovat és csatlakoztam hozzá én is. A lényege az, hogy az olvasott valós vagy képzeletbeli helyszíneket mutatnak be a bloggerek egy-egy bejegyzésben. Én annyival egészíteném ki, hogy igyekszem majd mindig az abban a hónapban olvasott, egyik könyv helyszínéről "beszámolni" nektek.

A Megbűvölvéhez kapcsolódva ebben a hónapban a történelmi Chichagot szeretném nektek egy kicsit bemutatni és Al Caponet.

Chichago:
"A potawatomi indiánok által lakott területen első „európai” telepesként egy afrikai származású haiti személy, Jean-Baptiste Pointe du Sable telepedett le a helyi törzsfőnök lányával kötött házassága révén, az 1770-es évek elején. 1833 elején 350 telepes költözött a Chicago folyó partján fekvő egykori Fort Deaborn helyére. Telepüket még abban az évben, augusztus 12-én, Chicago néven önálló településsé szervezték. A község néhány év alatt közel négyezressé nőtt, így 1837. március 4-én városi rangra emelkedett. Az 1860-as elnökválasztáson a Republikánus párt itt mutatta be saját jelöltjét, Abraham Lincolnt a posztra, aki később el is nyerte az elnöki széket, intézkedéseivel nem sokkal később kirobbantva az amerikai polgárháborút. A polgárháború alatt semmilyen katonai eseményre nem került sor a városban, vagy környékén. Chicago rendezhette meg az 1893-as világkiállítást, melyen egyúttal Amerika felfedezésének 400. évfordulóját is ünnepelték. A kiállítás helyszínének vitája során kapta a város a New York-i újságíróktól a szeles város (Windy City) gúnynevet, ám a vicc fordítva sült el, a chicagóiaknak annyira megtetszett, hogy átvették és csakhamar a város kedvenc öndefiníciójává vált. Az 1920-as évek kétes hírnevet hoztak Chicagónak, mikor a gengszterháborúkból győztesen kikeveredő Al Capone gyakorlatilag a teljes várost az irányítása alá vonta egészen 1931-es bebörtönzéséig."

Al Capone (1899. január 17. – Florida, 1947. január 25)
"Az 1894-ben emigrált nápolyi szülők kilenc gyermeke közül negyedikként látta meg a napvilágot. Az általános iskola hatodik osztályában megverte egyik tanárát, s miután viszonzásul az igazgató őt verte meg, végleg otthagyta az iskolát, tizenévesen munkába állt. Többek között bolti eladóként, tekepályán, lőszergyárban és könyvkötőnél is dolgozott, majd hamarosan csatlakozott a hírhedt Five Points Bandához, melynek vezetője – Al későbbi példaképe – Frankie Yale volt. Legjobb barátja, Lucky Luciano is vele tartott, aki később szintén az alvilág egyik híres-hírhedt alakjává vált. 1918-ban Capone feleségül vette a nála két évvel idősebb Mae Coughlint, egy ír lányt, majd Brooklynba költöztek, és még abban az évben megszületett fiuk, Albert „Sonny” Francis Capone. 1919-ben A Long Island-i Amityville-be költöztek, még mindig Frankie Yale 'alkalmazottjaként'. 26 évesen már több ezer embert irányított. Egymás után intézte el ellenségeit. Az 1920-as évek végén sikerült a rendőrségnek elkapnia őt, 1934-ben Alcatrazba szállították. 39 évesen helyezték szabadlábra, de nem volt már önmaga soha többé."

Lexington Hotel a 20-as években
A Valentin-napi mészárlás

2012. június 20., szerda

"Waiting On" Wednesday (14.)- Várólistára ...

június 20, 2012 0 Hozzászólás
Mi is az a "Waiting On" Wednesday"?: amolyan várható megjelenéses rovat, amit Jill hozott létre a blogjában. Minden héten 1 könyvet mutatnak be a bloggerek, amit valamiért várnak, miért, mikorra várható, stb., majd a bejegyzés linkelése Jill aktuális blogbejegyzéséhez. 

Az írónőről sok jót olvastam már, de nekem eddig csak 1 regényéhez A másik Boleyn lányhoz volt szerencsém. A Tudor dinasztiáról szóló sorozata jelenleg 6. részes, ez az eddigi utolsó kötete.

Eredeti címe: The Other Queen (2009.)
Itthon kiadja: Cartaphilus Könyvkiadó
Várható megjelenés: június 21.
Oldalszám: 464
Ára: 3300
"Stuart Mária, a skótok királynője, bízva unokatestvére, I. Erzsébet királynő jóindulatában, 1568-ban Angliába menekül a skótok felkelése elől. Ám a meleg fogadtatásra számító Mária hamarosan házi őrizetben találja magát a legfőbb angol lord, George Talbot, Shrewsbury grófja és annak friss arája, Bess grófné foglyaként. Az angol pár örömmel vállalja a másik királynő őrizetét, annak reményében, hogy a Tudorok királysága alatt sok hasznuk származik majd ebből. Amint azonban Mária átlépi küszöbüket, életük veszélyes fordulatot vesz."



**********

Philippa Gregory 1954-ben született Kenyában.
Legismertebb regénye A másik Boleyn lány.
Munkáival több díjat nyert, illetve A másik Boleyn lányból film is készült.
forrás: wikipédia

Ally Condie: Crossed- Összefonódva

június 20, 2012 0 Hozzászólás
Eredeti címe: Crossed (2011.)
Itthon kiadta: Ciceró Könyvstúdió (2012.)
Oldalszám: 336
Ára: 2990
Sorozat: Matched trilógia (2. rész)
1. rész: Matched
Forrás: kiadó (recenzió)

Kiknek ajánlom?:Azoknak,akik olvasták az
első részt mindenképp, de akik még nem
olvasták és szeretik a disztópiás
ifjúsági regényeket, azoknak is szívből
ajánlom a figyelmükbe.
Mivel nagyon tetszett Ally Condie Matched trilógiájának első része, így nagyon vártam az alkalmat, hogy elolvashassam a folytatását, a Crossedet. Épp emiatt egy kicsit meg is lepődtem, hogy amikor nekiálltam, nem jutott eszembe minden apróság az első részről, mint ahogy reméltem. Egy ideig úgy éreztem, hogy a sötétségben tapogatózok, valahogy az előzmények nem rémlettek fel. Aztán persze ahogy egyre több oldalt hagytam magam után, szépen összeállt újra a történet bennem.

3 dolog van, amit szeretnék kiemelni:
1.) először is a borító. Egyszerű, szép és nagyon beszédes. Ha magatok elé képzelitek a Matchedét, azon a fiatal lány egy zöld ruhában, zöld gömbben ült. A gömb sértetlen és ahogy nekifeszül olyan érzést kelt, mintha menekülne, de egyszerűen nem tud és megadta magát a sorsának. Valamilyen szinten az első rész ilyen is volt.
Ugyanakkor ha megnézitek a Crossedét, a fiatal lány már jóval praktikusabb ruhában feszít és sikerült megsérteni a gömb felszínét.
Megnéztem az írónő oldalát, hogy a milyen lesz a Reachedé, ami előre láthatóan 2012. november 13-án jelenik meg angolul -magyarul Karácsonyra várható-, szintén nagyon elgondolkodtató. A fiatal lány újra szoknyában van és sikerült teljesen kitörnie a gömbből, mintha sálként hullana le a válláról.
2.) míg a Matched csak Cassia szemszögéből mutatta be a történteket, a Crossedben felváltva hol Cassia, hol Ky gondolataival találjuk szembe magunkat és mintha a mellékszereplők is nagyobb teret kaptak volna.
3.) és akkor maga a történet.

Az első részben már megismerhettük a Társadalom működését. Egy olyan világban vagyunk, ahol nincs éhezés, nincs betegség, de igazán önálló akarata sem az embereknek. A hivatalnokok döntenek arról, hogy meddig élsz, ki lesz a párod.
Cassia is eljut abba az életkorba, amikor a Párosító Banketten megtudja, kit jelöltek ki párjául. Minden jó és szép lehetne, ugyanis a legjobb barátja képével találja szembe magát, de aztán hirtelen feltűnik egy másik fiú képe is. Egy olyan fiúé, akit a Társadalom nem akar befogadni. A két fiatal egymásba szeret, aztán gyorsan szét is választják őket. ...
A Crossed ott folytatódik, hogy Cassia, Ky keresésére indul. A keresgélés közben új ismeretségekre tesz szert. Ahogy lennie kell, természetesen sikerrel jár, rátalál Kyra és közösen folytatják útjukat. A cél: eljutni a felkelőkhöz, akik tán a Társadalmat alapjaiban tudnák megrengetni. 

Valahogy ez a második kötet más is volt, meg nem is, mint az első. A Matched olyan volt, mintha egy védőburokban játszódott volna. És bár a Crossed a Külső Tartományokban játszódik, de valahogy mégis még csak amolyan próbálkozás, kitörést nem érzékeltem rajta. Úgy érzem, hogy az igazi sokk a harmadik és egyben befejező kötetben vár majd ránk.

Jól felépített, izgalmas ifjúsági történet, ami nagyon elgondolkodtató is. Igazán belegondolni se akarok, hogy milyen lenne egy olyan világban élni, ahol csak 100 könyv, 100 vers, 100 festmény létezik. Többször gondoltam arra a könyv olvasása közben: hogy lehetett csak 100 db-ot kiválasztani? Hogy lehetett hagyni, hogy a többi kárba vesszen? Arról nem is beszélve, hogy milyen lehet érzelmek nélkül házasságot kötni és leélni úgy az életünket a másik mellett, csak azért, mert a Társadalom mellé rendelt? Bár erre a történelem során és egyes társadalmakban volt/van példa a mai napig.

Kíváncsian várom a Reached magyar megjelenését. Vajon mi lesz a szerelmeseink sorsa? Kit fog végül Cassia választani? Egyelőre úgy érzem, hogy igazán maga se tudja kit szeret: Kyt vagy azt a fiút, akinek először dobta ki a képét a gép neki. És mi lesz a Társadalommal? Működőképes vagy összeomlik?

"Az első szerelem teljesen elvakít. Szerelmedre, mint tündöklő, szeretett egészre tekintesz. Ő a gyönyörű részletekből álló gyönyörű egész. Akkor vagy igazán szerelmes, ha a részletekre is kíváncsi vagy."