2018. április 30., hétfő


Mi is a Ti kérdeztétek? A Musing Mondays mintájára kialakult rovat, mely során kérdéseket tehettek fel és ezek közül hetente egyre válaszolok.
Ha kérdeznétek, akkor bátran írjatok nekem ERRE az e-mail címre. 😊

"Milyen műfajok felé húzol még, és mi olyan műfaj van, amit soha nem vennél a kezedbe?"
Parilla-Nagy Judit

Mindig azt mondom, hogy én műfajok tekintetében mindenevő vagyok. Szerintem nincs olyan műfaj, amiből legalább 1 könyvet ne olvastam volna eddig.
Ami legközelebb áll hozzám, az a szórakoztató irodalom (romantikus történeteket, a történelmiek, a humorosak, new adult, stb.). Ami legtávolabb áll, az tán a sci-fi. És igazán a thrillerekért se rajongok.

2018. április 29., vasárnap

A MyBooKz teszt dobozában lapult ez a könyvecske a 3-6 éves korosztály részére. Már akkor is írtam, hogy a Kokó és Kiri varázslatos utazása a Manó könyvek gondozásában jelent meg február 30-án és a szerzőnek két könyvét is olvastuk már a Naggyal (Erwin Moser: Az egércirkusz, Erwin Moser: Hol lakik a kisegér?). Mind a kettő tetszett neki.

Próbáltam most is elővenni neki esti mesének, de be kellett látnom, hogy igen, az idő repül és ezek a történetecskék kevesek már neki, nem hiába az ovis korosztálynak szól a kötet.
A Kicsivel nem is próbálkoztam, mert vele még a Boribonnál tártunk, neki pedig sok lett volna. Viszont biztos vagyok abban, hogy 3-4 éves korában, amikor újra előkerül majd a könyvecske, teljesen odáig lesz érte.

"Itt vannak Erwin Moser Álomországának hősei:
Kokó, a görbe orrú medve;
barátnője, Kiri;
a bölcs fehér madár;
a növénybűvölő;
Rico, a rőt sárkány,
nyolc éhes bogár, és még sokan mások.
A varázsernyő és a repülő szőnyeg segítségével sok-sok kalandot élnek át. Megtanulják, hogy a kívánság akkor teljesül, ha sikerül egyszerűen megfogalmazni, ám annál hosszabb idő kell hozzá, hogy teljesüljön...
Erwin Moser varázslatos meséi mindenkit elbűvölnek: kicsit és nagyot egyaránt!"

Nagyon tetszett a könyvecske, bátran tudom az óvodás korú gyerkőcök szüleinek a figyelmébe ajánlani.
A kötetben 5 mese található, nagy betűvel és kedves, aranyos, nagy illusztrációval nyomtatva.
Egyaránt alkalmas felolvasásra az ovis korosztálynak, ugyanakkor kisiskolások önálló olvasására is teljesen alkalmas.

2018. április 28., szombat


Nem olyan rég írtam L.M.Montgomery sorozatának első részéről, mert az egyik TV csatorna elkezdte újra vetíteni az 1985-ös sorozatot, ami meghozta a kedvemet a könyv elolvasásához is.

Kislány koromban 3 olyan film volt, amiért egyszerűen rajongtam.
Az egyik a Dirty Dancing volt. Odáig voltam Patrick Swayze-ért! De még mennyire!
A másik a Sissi volt. Ebben a filmben Romy Schneider babonázott meg, egyszerűen gyönyörű volt!
A harmadik pedig az Anna (e) volt. Ó, Gilbert. 😍

Mit kell tudni a könyvről és a filmről?

Az idős és magányos testvérpár - Marilla és Matthew Cuthbert - elhatározza, hogy örökbe fogadnak egy jókötésű fiút, hogy segítségükre legyen a gazdálkodásban. Az árvaház igazgatónője véletlenül egy vörös hajú, szeplős, sajátságos észjárású, vézna kislányt küld hozzájuk. Amikor a jóságos Matthew az állomáson megpillantja ezt a "kis békát", rögtön megszereti. Csak nővére, Marilla miatt vannak kétségei, aki nagyon szigorú elvek szerint él. Az árva kis Anna, akit az élet ide-oda dobált, szeretetre és otthonra vágyik. A "Zöld oromban" mindezt megtalálhatná, de a hajthatatlan Marilla csak próbaidőre engedi meg, hogy náluk maradhasson. A kis "lelenc" mindent elkövet, hogy alkalmasságát bizonyítsa, ám nincs könnyű helyzetben: nehezen tűri a megaláztatásokat, az igazát pedig konokul és vehemensen védelmezi... 

A könyv - az eredeti 


L.M.Montgomery Anna (e) sorozata 8 kötetből áll. Az első rész 1908-ban, az utolsó 1921-ben jelent meg.
Az első részről ITT írtam.

A film


A film 6 részből áll, melynek az első 4 része 1985-ben, az 5. 1987-ben, a 6. pedig 2000-ben készült.
1985 decemberében kezdték el vetíteni először Kanadában.
Annet Megan Follows játsza, akinek utoljára 2009-ben jelent meg filmje. Gilbert szerepét pedig Jonathan Crombie alakította, aki ezzel a sorozattal vált híressé.

Hogy tetszett?

Annak ellenére, hogy több dolog is elferdítésre került a filmben, nagyon-nagyon szerettem. Tán azért is, mert először láttam kislányként a filmet és csak utána olvastam évekkel később. Így viszont a szereplőket annyira megkedveltem, hogy egyszerűen nem érdekelt, hogy mit írtak át benne.
Így a párbaj eredménye:



2018. április 27., péntek

A havi bejegyzésben most gyerekszobai könyves sarkok kialakításához fogok pár ötletet megosztani az egyik Pinterest táblámról.
A fehér fásat leszámítva szerintem  mindegyiket könnyen meg lehet valósítani. 😊


2018. április 26., csütörtök


 
Még az egyik Kitekintőben hívtam fel erre a könyvre a figyelmet és nagyon örültem annak, hogy a Könyvmolyképző megjelentette tavaly. 
Annyira keserédesnek tűnt a külföldi értékelések alapján és egyből Cecelia Ahern Ui.: ​Szeretlek c. könyvét juttatta eszembe. Csak ott a férj halt meg és hagyott maga után instrukciókat, hogy miket tegyen a felesége. És én az ilyen keserédes könyvekért kimondottan rajongok ugyebár. 
Azt viszont egyszerűen nem tudom megérteni, a mai napig miért csak 9-en olvasták a molyon? Miért nem kapott ez a könyv nagyobb olvasótábort? Megérdemelné.

Natalie és Luke még tizenéves korukban találkoztak először, amikor szomszédok lettek. A fiatalok egymásba szerettek, lényegében a lány volt a fiú mentsvára az agresszív apja elől. De aztán a sors elválasztotta őket egymástól és évekig nem is hallottak a másikról. Egyetemista korukban találkoztak újra, szerettek egymásba és később össze is házasodtak. 3 gyermekük született.
Forrás
Aztán kiderült, hogy Natalie daganatos betegséggel küzd, a nő pedig elkezdett felkészülni a halálra. Titokban leveleket ír a férjének, melyekben megvallott egy hatalmas titkot, amit sose mert bevallani neki.
Aztán Natalie meghal, a férje egyedül marad a gyerekekkel és valamilyen "csoda" folytán, a levelek elkezdenek megérkezni a címzetthez. Ki küldi őket és miért? 
Kezdetben a felesége legjobb barátnőjére gyanakszik, aki egyre fontosabb szerepet kezd el betölteni az életükben.
Aztán a levelekben egyre többször bukkan fel egy férfi neve és megjelenik egy titokzatos fiatal lány is, akivel kapcsolatban arra kérte Natalie a férjét, hogy alkalmazza a lányt babysitternek.
Luke nyomozni kezd és rájön arra, hogy a felesége valami súlyosat titkolt előle. Amikor pedig kiderül, hogy mit is, semmi se lesz már olyan, mint előtte volt.

"Luke már a „rég elapadtak a könnyeim" szakaszban járt, ami majdnem rosszabb volt, mint a fékezhetetlen zokogás. Ha sírsz, akkor legalább nem kapsz olyan megjegyzéseket, hogy „milyen jól viseled", meg hogy „biztosan megkönnyebbülést jelent, hogy ő már egy jobb helyen van". Mert arra senki sem gondol, hogy sokkal egyszerűbb úgy tűnni, mintha rendben lennél, mint tényleg rendben lenni."

A Miután meghaltam egy olyan könyv volt számomra, amikor szánt szándékkal sebeket akarunk feltépni. Hogy normális dolog-e ez? Igazából nem tudom. Csak abban vagyok biztos, hogy amikor elveszítünk valakit, telik az idő és az emlékek megfakulnak akartunk ellenére is. De ha ilyen könyvet olvasunk, még ha fáj is a behegedt sebek feltépése, az emlékek valahogy visszatérnek egy kis időre. Ez pedig jó. Még akkor is, ha az olvasó tudja, hogy csak emlékekről van szó, a jelenben már nincs mellette az illető. 

Natalie betegsége és halála az édesapámat juttatta eszembe. Azt a kemény egy évet. A vizsgálatokat, a kemoterápiákat, a fokozatos leépülést, majd azt az állapotot, amikor tudod, hogy hamarosan vége lesz, de mégis folyamatosan azt mondogatod, hogy minden rendben és meg fog gyógyulni. Mert egyszerűen nem tudod elfogadni, hogy el kell majd engedned.
Ahogy Natalie felkészült a halálra, majd meghalt, régi emlékeket elevenített fel bennem újra. Rengeteget sírtam ezen a könyvön és szerintem igazán csak az tudja megérteni, hogy Natalie mit tett, mennyire is szerette a családját, aki veszített már el így közeli hozzátartozóját.

Annak ellenére, hogy nagyon szerettem olvasni ezt a könyvet, lassan haladtam vele. Izgalmas volt olvasni a leveleket, tudni akartam, hogy mi is igazából Natalie titka, de a történet végén kicsit csalódott vagyok. Amikor minden kiderült, annyira gyorsan véget is ért a könyv, hogy az hihetetlen. Szerettem volna, hogy az írónő folytatja még a történetet, kicsit még a szereplőkkel maradhatunk, hogy megtudjuk, hogyan folytatódott az életük, mi lett velük.



Eredeti címe: When I'm Gone (2016.)
Kiadta: Könyvmolyképző (2017.)
Oldalszám: 430
Forrás: könyvtár
Luke Richardson hazaérkezik szeretett felesége, Natalie temetéséről, akivel tizenhat boldog éven át éltek együtt, és három gyerekük született. De van valami, amire Luke nem számított: egy kék boríték várja michigani otthonuk előszobájának padlóján, amire az ő neve van írva Natalie kézírásával.
A boríték egy levelet rejt, amit Natalie egy évvel korábban írt, az első kemoterápia napján. És a levelek egyre csak érkeznek. Luke nem kételkedik a valódiságukban, de nem tudja, ki küldözgeti őket. Szinte a levelek megszállotjává válik, és a nyomozása során rég elfeledett titkokra bukkan, melyek kételyeket ébresztenek benne a feleségével, a családjával, az egész életével kapcsolatban.
De a szeretet örök – még az írott szavakban is, még az emlékekben is, és az ígéretekben is, amelyeket a halál után is be lehet váltani.
Levelek a síron túlról – az év egyik sikerkönyve
Ismerd meg Natalie felkavaró titkait!

2018. április 25., szerda

Forrás

Dorka hívott ki erre a Book Tagra még márciusban, amit köszönök még egyszer. Ennek a Book Tagnak a lényege, hogy melyik könyvbéli szereplőre lennének igazak az adott jelzők, ha a való életben is léteznének/élnének. Hát nem mondom, hogy néhány kérdésnél nem izzadtam meg. 😋

Aki kiáll a “kis srácért”

Hermione (Harry Potter). Tipikusan az a karakter, akit lazán el tudnék képzelni egy tüntetésen is, ahol transzparensekkel hirdeti mondjuk azt, hogy védjük meg a madárpókokat a kihalástól. Nos Hermione az, aki minden helyzetben kiállna az igazáért és ebbe beletartozik az is, ha a "kis srácot" kell megvédeni.

Aki romantikából analfabéta

Ambrózy báró (Leányrablás Budapestenből). A bárónk mindegyik részben olyan, mintha karót nyert volna, a megtestesült arisztokrácia. Hogy én hányszor vártam arra, hogy majd most megtörik a jég és könnyes szerelmet vall Milinek! (És még mielőtt bárki lelőné előttem a poént, a sorozat utolsó két részét még nem olvastam, úgyhogy pszt.)

Akihez tanácsért fordulnék

Anyához A szobából. Annyira erős lelkileg, annyira kitartó, bátor a gyermekéért, hogy amikor kicsit magamba zuhanok, akkor hozzá fordulnék tanácsért, hogyan tudott újra és újra kimászni a göndörből, túlélni.

Aki Youtube videókat csinálna

Bridget a Bridget Jones naplója 4. részéből. Ha már így rákopott a Twitterezésre, simán kinézem belőle a Youtube videókat is.

Akivel leülnél sörözni

Bár nem vagyok oda a sörért, de ha Evelynről lenne szó az Evelyn hét férjéből, vele kivételt tennék. Ez a nő annyira sugárzó, vibráló, erős, kitartó volt, hogyha kell több pohár sört is megiszok vele, csak ott legyen.

Aki jelentkezne egy valóságshow-ra

America A párválasztóból. A párválasztó után már egy rigófütty lenne neki egy valóságshow.

Akibe szívesen belefutnál a strandon

Hm. Ambroseba az Arctalan szerelemből. 😋

Akinek szívesen dolgoznál

A Novus Particlesnek örömmel dolgoznék az Új Pompejiből, ha másképp csinálnák a dolgokat.

Aki idegösszeroppanást kapna nyilvános helyen

A Királyfi a Sorok közöttből szerintem sokkot kapna, ha hirtelen itt teremne a mi világunkban. 

Aki a HR legrosszabb rémálma lenne

Kim a Pocsék karmából.
- Na és hol dolgozott ezelőtt?
- Nos hát ... tudja hangya voltam. Eltalált egy űrállomás leváló WC-je, meghaltam és hangyaként születtem újjá.

2018. április 23., hétfő


Mi is a Ti kérdeztétek? A Musing Mondays mintájára kialakult rovat, mely során kérdéseket tehettek fel és ezek közül hetente egyre válaszolok.
Ha kérdeznétek, akkor bátran írjatok nekem ERRE az e-mail címre. 😊

"Szoktál-e könyvtárba menni?"
Maczali Dalma

Igen, rendszeresen járok könyvtárba. Lényegében minden hónapban vagy ha nem sikerült befejeznem az adott könyvet, akkor maximum 3 havonta.

2018. április 22., vasárnap


Rupáner-konyha receptje alapján

Egy ideje arra gyúrok, hogy az összes péksüteményt el tudjam készíteni. Már tudok kenyeret, kalácsot, kiflit, kuglófot, kakaós csigát, lekváros buktát, túrós táskát sütni, hátra volt még a briós. 
Így találtam rá Margó könyvében a receptjére és kezdtem neki. 
Egyszerűen tökéletes. Próbáltam már egész adaggal, fél adaggal, mindig mennyei lett. Bátran ajánlom a figyelmetekbe!
A recept megtalálható a Rupáner-konyhában és Margó blogján is. 

2018. április 21., szombat

Mi más témát is választhattam volna, mint a virágot ebben a hónapban. 😛

"A szerelem gyönge, törékeny virág, és hogyha már eljegyzésig, mátkaságig fejlődött, még akkor kell ám reá nagyon vigyázni, hogy valamely gonosz idő meg ne ölje. A tavasz első piczi virágának nem árthat jobban a dér, mint a jegyesek között a neheztelés."
Kalocsa Róza


2018. április 20., péntek

Emlékszem, még várandós voltam a Kicsivel, amikor először olvastam ennek a könyvnek a fülszövegét. Már a gondolattól is könnybe lábadt a szemem, hogy a fenébe tudna dönteni egy anya a két gyermeke közül, hogy melyik maradjon életben? Szerencsétlen Maddie vajon hogy döntött, egyáltalán mi alapján döntött, meg egyáltalán hogy is? Sokáig még csak a közelébe se mentem a könyvnek, de márciusban úgy döntöttem, hogy elolvasom. És hatalmasat csalódtam.

Forrás
A történet két idősíkon játszódik. 
Van a jelen, amikor Maddie egyszerűen próbál túlélni az után, hogy egy férfi az ikrei tizedik születésnapján megtámadta őket és arra kényszerítette, hogy döntsön, melyik gyermekét ölje meg: a lányát vagy a fiát. És Maddie döntött, amit érthetően nem tud feldolgozni.
A múltban pedig megtudjuk, hogyan ismerkedett meg a férjével és hogyan jutott el az élete odáig, amikor is a símaszkos férfi bekopogott a házuk ajtaján.
A történet kezdetén nehéz eldönteni, hogy Maddie-ről a szerettei ilyen szinten nem akarnak tudomást venni vagy csak egyszerűen szellem a nő. Miközben a jelen és a múlt szálai kezdenek összefutni, családi titkokat tudunk meg és a történet végén kiderül, hogy azon a bizonyos napon hogyan is történt minden és ki a tettes.

"Ikertestvérek voltak; kezdettől fogva arra törekedtem, hogy egyformán szeressem őket, és egyikükkel se kivételezzek."

Mint ahogy írtam is, hatalmasat csalódtam a könyvben.
Maga a történet felépítése, hogy ide-oda ugrándozunk a múltban és a jelenben tetszett, ennek köszönhetően egész jól fel tudta építeni a szerző a történetet, kerek képet kaphattunk mindenről.
DE! Úgy éreztem, hogy nagyon meg lettem vezetve a fülszöveg alapján.  Azt hittem -szerintem joggal!-, hogy Maddie-nek ténylegesen döntenie kellett a két gyermeke közül. Én emiatt kezdtem neki az olvasásának! Akármennyire is bizarr, de arra voltam kíváncsi, hogy kit választott és mi alapján tudott választani, valamint hogy hogyan élte ezt meg. Nos, arra választ kaphatta, hogy hogyan élte meg a döntését, de Maddie-nek nem kellett választani a gyermekei közül. Az egész "választásos dolog" csak egy agyrém/képzelet/az elme játéka volt. Ugyanis egyik gyereket se ölte meg a símaszkos pasi. És hogy akkor mi is történt valójából?

Nem szeretném lelőni a sztori lényegét, de teljesen más valaki halt meg, mint akire szerintem a legtöbb olvasó gondolt volna.
És hogy mi van az egész mögött? Valahol mélyen már a könyv legelején éreztem, hogy ki is lesz a tettes. Csak egy belső hangocska volt, amit el is hessegettem jó ideig, hogy "ugyan már! Ő nem lehet! Túl egyszerű lenne!". Közben meg de-de, ő lesz a tettes. Hogy miért?

Van ebben a könyvben minden kérem szépen: egy befuccsolt házasság, pszichopata férj, gyermekbántalmazás, családon belüli erőszak, megcsalás (?), majd pedig gyilkosság. És persze az elme játéka.

Nem tartom egy hű de erős thrillernek a sztorit, befejezve elég gyenguskának tartom az egészet, ráadásul egy csomó kérdés motoszkál bennem és a végét se tartom annyira hű de jól összehozottnak, inkább egy jól összecsapott lezárásnak.

Attól függetlenül, hogy ez a könyv számomra jóindulattal közepes és ahogy látom, nem csak én vagyok ezzel így (utalás a molyos és a goodreads-es értékelésekre), tudom ajánlani azok figyelmébe akik kedvelik ezt a műfajt. De azért túl nagy extrát ne várjanak tőle!




2018. április 19., csütörtök

Mi az a moly TOP10?: Elhatároztam, elkezdem vezetni hónapról-hónapra, hogy a molyon mely 10 könyv volt a legolvasottabb. Biztos érdekes lesz majd visszanézni a polcokat alkalomadtán, hogy mely könyvek voltak itthon a legnépszerűbbek.


Na tessék, mire eljutok odáig, hogy elolvasom a Papír hercegnőt, nem kiesik? 😨

Négy új könyv került fel a hónapban a listára (Hitvány Rómeó, Megtört Júlia, Ready Player One, Harry Potter és a bölcsek köve), de a Velünk véget ér, Ég veled, Köd és harag udvara 4, a Nász és téboly 3, az Eredet és a Szólíts a neveden 2 hónapja tartja magát. 
Öt hónap után viszont kiesett a Papír hercegnő és 3 olyan könyv is követte őt, melyek csak 1 hónapig tudtak a listán megmaradni: Viharok birodalma, Trevor előtt, Tiéd vagyok.

A mostani listáról csak 3 könyvet olvastam, a Velünk véget ér-tet és a Harry Potter-t. Igaz, nem most, hanem sok-sok évvel ezelőtt. 😝

2018. április 18., szerda


Bizony, jól látjátok, márciusban összesen 1 könyv került fel a Várólistámra, méghozzá az is csak a 2 Golden Globe-díj és az Oscar jelölés miatt. A Víz érintéséről van szó. Őszintén szólva csak a díjak és a jelölés miatt vagyok kíváncsi a könyvre, mert hát kicsit fura nekem ez a "szépség és a békaszörnyeteg" (index.hu) szerelme. Bár már a vámpírok, vérfarkasok, földönkívüliek és társaik után nem is nagyon csodálkozom. ...

2018. április 16., hétfő


Mi is a Ti kérdeztétek? A Musing Mondays mintájára kialakult rovat, mely során kérdéseket tehettek fel és ezek közül hetente egyre válaszolok.
Ha kérdeznétek, akkor bátran írjatok nekem ERRE az e-mail címre. 😊

"Milyen rendszerességgel veszel könyveket?"
Maczali Dalma

Nagyon változó. Van, hogy hónapokig semmit, aztán meg veszek 4-5 db-ot is egyszerre és pár hét múlva újra. Ilyen téren csak egy dolog biztos: sose veszek teljes áras könyvet. Mindig leakciózva veszem vagy olyan molytól, aki megszabadulna az olvasott példányától. Utoljára szerintem olyan 4 éve vehetettem teljes árú könyvet.

2018. április 15., vasárnap


Emlékszem, hogy a Nagy mennyire szerette a Boribon köteteket, amikor kicsi volt. Főleg a lufisat! Mindig akkorákat kacagott, amikor azt olvastam fel, hogy "Bumm, bumm, bumm". 😍
Most pedig újra aktuálissá váltak a könyvecskék, csak most a Kicsinek olvasom fel őket. És igen, a mi példánk is mutatja, hogy nem lehet elég korán elkezdeni az olvasást a kicsiknek. Még csak 8 hónapos, de ha meghallja, hogy Boribon, már skerázik is oda hozzám, mert tudja, hogy mesélés jön. Leülök mellé a szőnyegre, kezemben az épp aktuális könyvecskével, ő rámászik a lábamra és szépen hallgatja, ahogy felolvasok neki. Na jó, néha próbálkozik elvenni tőlem. 😋

Forrás
Annipanni azon kapja a barátait (Boribont, nyuszit, mókust és békát), hogy unatkoznak. Így kitalálja, hogy rendezzenek futóversenyt. Boribon biztosra veszi, hogy ő fog nyerni, de futás közben letér az útról és megsérül. Így a nyuszi lesz a győztes.
Boribon bár próbál örülni, azért nagyon szomorú. Ezért a többiek kitalálják, hogy legyen még egy verseny, méghozzá célba dobás.  Az nem derül ki, hogy szándékosan hagyják-e nyerni Boribont vagy sem, mindenesetre ő lesz a győztes, aminek nagyon örül.

A sorozatnak a 14. része a Boribon, a bajnok és tán kicsivel hosszabb, mint az eddig olvasott részek, de ugyanannyira tetszett.
Boribon továbbra is aranyos, bájos, jószívű és Marék Veronika újra tanítja a gyerekeket a történetével. 

"Ne duzzogj! Versenyezni jó! Akár nyersz, akár veszítesz!"

Gondolom a legtöbb szülőnek nem ismeretlen a szituáció, amikor a Gyerkőc elsírja magát vagy rosszabb esetben toporzékolni kezd, ha mondjuk a társasjáték végén nem ő lesz a győztes. Ilyen szituációk orvoslására ajánlanám ezt a mesét!

2018. április 14., szombat


Seanan McGuire: Minden ​szív kaput nyit

várható megjelenés: április 20.

Eleanor ​West otthona csellengő gyerekek számára.
Házalók, látogatók, vizsgálók kíméljenek!
A gyerekek hajlamosak eltünedezni, ha adja magát a lehetőség. Átlépnek a szekrény hátulján, becsusszannak egy tükörbe, beesnek a nyúl üregébe, vagy egy vén kútba, hogy aztán egy merőben más helyen bukkanjanak elő.
De a mágikus vidékek már semmi hasznát nem látják azoknak a gyerekeknek, akikből kifacsarták a csodát.
Nancy is utazott egyszer, aztán visszaküldték. Viszont mindaz, amit átélt a túloldalon… az ilyesmi megváltoztatja az embert. A West kisasszony gondjaira bízott gyerekek nagyon is meg tudják érteni. Ugyanis mindnyájan keresik a visszautat saját fantasztikus világukba.
Nancy érkezése azonban komoly változást hoz az Otthonba. Valamiféle sötétség ólálkodik a sarkok mögött, és amikor elszabadul a pokol, Nancy és újdonsült iskolatársai lesznek azok, akiknek a rejtély végére kell járnia.
Kerül, amibe kerül.


Sarah Fischer: Anyapara

várható megjelenése: április 16.

Önéletrajzi ihletésű, tabudöntő könyvében Sarah Fischer annak a folyamatnak az állomásait írja le, hogyan változott át a különféle kényszerítő körülmények hatására öntudatos, emancipált, a munkájának elő felnőtt nőből kizsákmányolt, kiszolgáltatott gyerekké, amint megszülte a kislányát. Sarah Fischer Németországban él, egy olyan fejlett, jóléti társadalomban, amely a nemi szerepeket illetően mégis a miénkhez hasonlóan konzervatív. Nem csoda hát, hogy Sarah történetében a magyar nők többsége magára ismerhet, és felteheti magának a kérdést: Biztos, hogy rendben van ez így? 


Heather Morris: Az ​auschwitzi tetováló

várható megjelenése: április 16.

A ​holokausztról számos könyv született, és bizonyára még fog is. Ám ez a történet minden szempontból különleges. Senki sem számított rá, hogy „a tetováló”, aki – félelemből és féltésből – annyi évtizeden át hallgatott, egyszer csak előáll vele.
Azt hihetnénk, hogy Auschwitz–Birkenauról már mindent tudunk. Túlélők és elkövetők egyaránt vallottak róla. Tudjuk, hogy a „túlélésre kiválasztottak” egy fogoly asztala előtt sorakoztak, aki egy számsort tetovált az alkarjukra. De vajon ki volt ez a fogoly? Magas rangú kápó különleges kiváltságokkal? Mit láthatott az évek során, mikor elvonult előtte a sokezernyi deportált?
Ez a fogoly Lale Sokolov volt. A neve és a száma ott áll az Auschwitz-jegyzőkönyvben, amelyből a világ értesült a halálgyárról. Amit ő látott, azt maroknyi fogoly láthatta csak. Különleges helyzetéből adódóan kizárólag az SS politikai részlegének tartozott számadással, ezért viszonylag szabadon mozoghatott a táborban. Szinte mindenütt járt: a cigányok barakkjában lakott, ott dolgozott, ahol a szelekció zajlott, naponta betért az irodába, kapcsolatot tartott foglyokkal, kápókkal, bejáró lengyel munkásokkal egyaránt. Hat nyelven beszélt. Megfordult Mengele részlegében, megjárta a büntetőbarakkot, látta a gázkamrákat, a rablás és megsemmisítés teljes futószalagját.
De a története mégsem a borzalmak leltárja. Itt, ebben a földi pokolban lett szerelmes, itt talált rá arra a nőre, akit mindig keresett: Gitára. Lale megfogadta, hogy túl fogja élni, akármi vár is rá, és mindent megtesz azért, hogy Gita is túlélje. A folyamatos életveszéllyel dacolva, időnként reménytelenségbe zuhanva harcolt, és nem adta fel.
Ez a könyv Lale és Gita története. Megrázó, igaz történet szerelemről, kitartásról, hitről és szerencséről. Az auschwitzi tetoválóról.
 
 

Jessica Shattuck: Nők ​a kastélyban

várható megjelenése: április 25.

A ​három özvegy története a második világháború végén játszódik egy omladozó bajor kastélyban, amely egykoron a német társadalom krémjének adott otthont. A náci Németország vereségének romjain él Marianne von Lingenfels, a férje felmenőihez tartozott és egykor impozáns, ám mára roskadozó kastélyban.
Marianne az 1944. július 20-án Adolf Hitler megölésére szőtt sikertelen gyilkossági terv miatt kivégzett ellenálló felesége. Eltökélte, hogy betartja a férje bátor társainak tett ígértét: megtalálja és megvédi a feleségüket, az ellenállás többi özvegyét.
Először a hatéves Martint, legkedvesebb gyerekkori barátja fiát menti meg egy náci átnevelő intézetből. Később Aniát keresi meg, egy másik ellenálló feleségét, aki két fiával menekültként tengődik a sok tábor egyikében. Marianne lépésről lépésre építi fel ezt a szokatlan családot férje ellenállási mozgalmának romjaiból, miközben teljesen biztos benne, hogy közös fájdalmuk és a körülmények összetartják majd őket. Hamarosan rá kell döbbennie azonban, hogy a múltja fekete-fehér és elvekben gazdag világa megváltozott, és olyan titkok, sötét szenvedélyek szövik át, amik könnyedén szétszakíthatják új családját.
 

Bauer Barbara: Az ​élet hangja

várható megjelenése: április 18.

Eszter ​és Hanna hagyománytisztelő, szerető családba születtek. Nagyapjuk, édesapjuk is zenész volt, így még a hétköznapjaikat is a muzsika töltötte be, varázsolta széppé. Ám körülöttük a világ egyre komorabbá vált, 1944 tavasza már nem azt az életet kínálta számukra, amelyben mindnyájan bíztak. A lányok édesapja bármit megtett volna, hogy elleplezze a rémisztő valóságot, hogy megkímélje családját a sárga csillag viselésének szégyenétől. De elérkezett a nap, amikor a valóság bakancsos, fegyveres katonák képében betört az otthonukba. Az utolsó előtti pillanatban azonban az édesapa még adhatott a lányainak útravalót: egy dalt.
Az élet hangja két kislány évtizedeken átívelő története. Egy testvérpáré, akiket elszakított egymástól a történelem, de életben tartottak az igaz emberek. Akik mindvégig szívükben őrizték életük első néhány évének emlékét és az édesapjuktól kapott útravalót, amely lassan egymás felé terelte őket, hogy azzá válhassanak, aminek születtek. Ám megint csak közbeszólt a történelem, és a két lányt, akiknek az útjai már-már keresztezték egymást, ismét messze sodorta egymástól.
Vajon mindig tudunk választani a jó és rossz között? És vajon minden esetben az igazság hozza el a végső megnyugvást? Bauer Barbara legújabb, a XX. századi magyar történelem sorsfordító pillanatait, a vészkorszakot és Rákosi-érát felelevenítő, fordulatos, egyszerre megrendítő és felemelő regényében talán választ kapunk ezekre a nyugtalanító kérdésekre.
 
 

2018. április 13., péntek

Mi is az Ajánlok egy könyvet a figyelmedbe?: külföldi minta alapján indult rovat. A lényege az, hogyha ajánlanál egy könyvet a figyelmembe/figyelmünkbe, akkor "ragadj tollat" és írj egy ajánlót róla nekem. Én pedig megosztom a gondolataidat a blogomon.
Bővebben ITT olvashatsz a hogyanokról és a rovatról.
A mostani könyvajánló ENNEK a bejegyzésnek köszönhetően futott be hozzám.



Eredeti címe: Ten Little Niggers (1939.)
Kiadta: Európa (2016. legfrissebb kiadás)
Oldalszám: 268
"Tíz egymásnak ismeretlen ember meghívást kap egy pazar villába. A villa egy sziklás, elhagyatott szigeten áll, amely sziget néger fejhez hasonlít, arról kapta a nevét is. A villa titokzatos tulajdonosáról mindenféle pletykák keringenek. A vendégek, bár valamennyiük múltjában van valami, amit legszívesebben elfelejtenének, reménykedve és örömmel érkeznek meg egy pompás nyári estén a sziklás öbölbe. A tulajdonos azonban nincs sehol… A felhőtlennek ígérkező napokat egyre félelmetesebb események árnyékolják be. A sziget látogatóit a különös fordulatok hatására hatalmába keríti a rettegés. Tízen érkeznek. Hányan távoznak?
A bűnügyi regény koronázatlan királynőjének talán legjobb, leghíresebb művét tartja kezében az olvasó."

A húszas  éveim elején csak úgy faltam az AC köteteket, így ezt is olvastam és nagyon tetszett. Tényleg tudom a figyelmetekbe ajánlani! 😙

2018. április 12., csütörtök

Kislányként nagyon odáig voltam az 1985-ben készült 4 részes kanadai televíziós filmsorozatért, mely Montgomery könyvsorozatából készült. Rettentően kedveltem Annet, akinek be nem állt a szája, magát csúnyának találta, holott annyira édes és szép volt a vörös hajával és a szeplőivel. Annyira szerettem volna én is szeplőket! És természetesen már akkor is odáig voltam a romantikáért. Pöttöm szívem repesett, ahogy Anne (szigorúan "e"-vel a végén) és Gilbert lassacskán egymásra talált. 
Márciusban az egyik TV csatorna elkezdte újra adni a sorozatot, én pedig nagyon kedvet kaptam az első rész elolvasásához, melyet utoljára olyan 20 éve olvashattam. Huh, ezt még leírni is szörnyű volt. 😀

Forrás
Anne 11 éves árva kislány. Legnagyobb bánata, hogy vörös haja van, viszont az orrával nagyon elégedett azóta, hogy egyszer megdicsérték. Állandóan fecseg, mindenről megvan a véleménye. Ennek ellenére szinte azonnal belopja magát mindenki szívébe, mert ártatlan, jószívű kislány.
Marilla és Mathew idős testvérpár, akik egyedül élnek a birtokukon. Mivel fiatalabbak már ők sem lesznek, elhatározzák, hogy magukhoz vesznek egy árva kisfiút, aki tud a birtokon Mathew-nak segíteni majd. Viszont valami félreértés történik, ugyanis a kisfiú helyett Anne érkezik meg, aki azonnal megbabonázza a szótlan, visszahúzódó férfit.

"– Az öt harmincas vonat már meg is érkezett, és fél órával ezelőtt el is ment – jelentette ki a szapora beszédű vasutas. – De itthagytak magának egy utast, egy kislányt. Odakint ül, a zsindelyeken. Kértem, hogy üljön be a hölgyek számára fenntartott váróterembe, de komolyan közölte velem, hogy szívesebben várna kint. „Itt tágabb tere nyílik a képzeletnek”, mondta. Szerintem nem mindennapi eset."

Marilla szívét már keményebb fából faragták, de a kislány szomorú élete és bájos fecsegése arra sarkallja, hogy ne küldje vissza az árvaházba. Így Anne a testvérekkel marad és folyamatosan valami bajba kerül. Legyen szó arról, hogy a palatáblát összetöri az egyik iskolatársa fején, mert az Répának merte hívni őt; vagy hogy leitatja a legjobb barátnőjét, holott csak málnaszörpöt szolgált fel neki; vagy hogy befesti a haját, de a végeredmény zöld lesz. És azok a puffos ujjak!
A történet onnan kezdődik, hogy Anne megérkezik és ott ér véget, hogy tanárként végez. A következő kötetben már abban az iskolában fog tanítani, ahol ő is tanult kisdiákként.

El is felejtettem, hogy a film milyen szinten eltér a könyvtől! Így ha valaki nem olvasta a könyvet, de a sorozatot szintén szereti, akkor olvassa el az "eredetit" is és maga is meg fog döbbenni, hogy mennyi benne a "másság".
Imádtam a könyvet! Igaz, hogy a filmbéli szereplők arcát egyszerűen nem tudtam kiverni a fejemből, így végig őket láttam magam előtt. 
Imádtam Annet! A kis locsi-fecsit vöröskét, aki sose tud lakatot tenni a szájára, néha kíméletlenül őszinte, de annyira szeretnivaló. Gyerekként se értettem, hogy mi baja volt a vörös hajával, én mit meg nem adtam volna érte! Ugyanakkor a problémája felhívja a figyelmet arra, hogy tán minden kislánynak van valamije, amit nem szeret magán, ami miatt csúnyának találja magát. (Nagy a fülem, nagy az orrom, nagy a fenekem, stb.) És tessék, a rút kiskacsából a sorozat végére egy gyönyörű, okos nő lesz. Akit persze nem is akármelyik férfi szeret.
Egyszerűen nem tudok hibát találni a történetben. Imádtam 13 évesen, de imádtam 33 évesen is! És látjátok! Ilyen az igazi ifjúsági irodalom (young adult, ha mai néven akarjuk nevezni). Amikor az olvasó 20 évvel később is ugyanúgy szereti. És nem csak szereti, de emlékszik is a történetre. Kíváncsi lennék arra, hogy a ma menő/olvasott YA-k közül melyik fogja ugyanezt elérni 20 év múlva.
Lányos anyukák figyelem! Szerezzétek be a kislányotokban még akkor is, ha még olvasni se tud. És ha eljön majd az ideje, nyomjátok a kezébe, hogy olvassa el, nem fogja megbánni.